Gemeente Leiden vangt tijdelijk asielzoekers op uit Ter Apel

25 september 2025, 12:00

De gemeente Leiden heeft besloten om voor een korte periode asielzoekers op te vangen, die op dit moment niet terecht kunnen in aanmeldcentrum Ter Apel.

Om de benarde situatie van asielzoekers in het aanmeldcentrum Ter Apel en de druk op die gemeente en haar inwoners wat te verlichten, heeft het college besloten om per direct zo’n 70 à 80 asielzoekers tijdelijk onderdak te bieden in de voormalige Antoniuskerk, aan de Boshuizerlaan 13, te Leiden. Het gaat om een sobere opvang, voor een periode van maximaal 7 weken, tot uiterlijk 15 november.

De gemeente Leiden is blij met de openstelling van deze locatie door de RK Parochie HH. Petrus en Paulus. Na deze periode wordt deze groep asielzoekers deels verhuisd naar de 3 Oktoberhal en een deel zal teruggaan naar Ter Apel.

De exploitatie van deze tijdelijke noodopvang wordt verzorgd door het COA. Er worden momenteel bedden en sanitair geplaatst. Wethouder Julius Terpstra: “Wij hebben besloten hier als gemeente Leiden, net als in 2024, medewerking aan te verlenen. Gemeente Leiden neemt net als vorig jaar, haar verantwoordelijkheid in de spreiding en opvang van asielzoekers. Het gaat om een sobere opvanglocatie, die maar enkele weken open zal zijn.”

Omwonenden zijn zo snel mogelijk geïnformeerd. Zij hebben een brief gekregen met uitleg van de wethouder. Hierin staat:

Om de benarde situatie van asielzoekers in het aanmeldcentrum Ter Apel wat te verlichten, heeft de gemeente Leiden gisteren besloten om per direct zo’n 70 à 80 asielzoekers tijdelijk onderdak te bieden in de Antoniuskerk, aan de Boshuizerlaan 11. Het gaat om een sobere opvang, voor een periode van 2 à 3 weken. De opvanglocatie wordt beschikbaar gesteld door het bestuur van de Rooms Katholieke parochie HH Petrus en Paulus. De exploitatie van deze tijdelijke noodopvang wordt verzorgd door het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers. Er worden momenteel bedden en sanitair geplaatst. Na deze periode wordt deze groep asielzoekers opgevangen in de gemeente Utrecht.

Wij begrijpen dat deze beslissing als een verrassing komt voor de mensen in de buurt. Toch hebben we als gemeente Leiden deze beslissing genomen, gezien de ernst van de situatie in Ter Apel. We hopen op begrip in de buurt en zullen aandacht hebben voor eventuele zorgen. Inmiddels hebben we in onze stad de nodige ervaring met de opvang van asielzoekers. Gelukkig kunnen we constateren dat dit steeds in goede interactie gaat met de buurt en dat de ervaringen positief zijn. De opvanglocatie zal 24 uur per dag beveiligd worden, en er zal een dagprogramma zijn voor de asielzoekers.

Heeft u nog vragen? Stel ze door het sturen van een e-mail naar opvang@leiden.nl. Of neem telefonisch contact op via telefoonnummer: 14 071 en vraag naar Sjoerd Hoogewerf, programmanager gemeente Leiden. We hopen dat we u zo voldoende hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet, J.H. Terpstra Wethouder Wonen, Bouwen en Welzijn